• Sprzęt

  Fotografia to moja pasja. I z jednej strony uważa się, że nawet najlepszy sprzęt w rękach miernego fotografa niewiele da dobrego – to osobiście jestem zdania, że funkcjonalny aparat i doskonały obiektyw są w fotografii podstawą niezapomnianych kadrów. Poniżej opisuję czym fotografuję.

   

  Body:

  Canon EOS 650D


  Canon EOS 650D
  Od roku 2009 przez cztery lata używałam lustrzanki Canon Rebel XT (EOS 350D). Body lekkie, poręczne, idealnie pasujące do szczupłej kobiecej dłoni. W roku 2013 nastąpiła zmiana body na Canon EOS 650D. Zasadnicze plusy w porównaniu do poprzednika: odchylany wyświetlacz z live view (koniec z tarzaniem się po ziemi celem uchwycenia mróweczki na kwiatuszku!), większa ilość pikseli (18 mln), szerszy zakres ISO (do 25 600), możliwość filmowania HD. Sprzęt dobrze się sprawuje, chwalę sobie i polecam.

   

  Obiektywy:

  Canon EF 100 f/2.8 Macro USM


  Canon EF 100 f/2.8 Macro USM
  Do zdjęć makro stosuję obiektyw Canon EF 100 f/2.8 Macro USM, który ogniskuje już od 31 cm (od powierzchni matrycy), odwzorowując w powiększeniu 1:1. Głębia ostrości przy najmniejszej liczbie przysłony wynosi mniej niż milimetr, więc bardzo łatwo o poruszenia. Jednakże pięknie rysuje i ma bardzo dobre parametry techniczne. Używam go do zdjęć owadów, pojedynczych kwiatów, małych obiektów, i jestem z efektów bardzo zadowolona.

   

  Canon EF-S 18-200 mm f/3.5-5.6 IS


  Canon EF-S 18-200 mm f/3.5-5.6 IS
  Uniwersalny zoom przydaje się bardzo często. Wszechstronny obiektyw ze stabilizacją to bardzo dobre narzędzie do fotografowania krajobrazów, plenerów, panoram. Świetnie spisuje się przy fotografii reportażowej, gdzie nie zawsze jest możliwość podejścia bliżej.

   

  Canon EF-S 10-22 mm f/3.5-4.5 USM


  Canon EF-S 10-22 mm f/3.5-4.5 USM
  Szeroki kąt ma zastosowanie przede wszystkim w pomieszczeniach, w fotografii architektury. Ale sprawdza się równie dobrze w lesie, w próbie objęcia „wszystkiego”: od kamieni na ścieżce, przez pnie aż po korony drzew. Pozwala na uzyskiwanie niecodziennej perspektywy.

   

  Canon EF 50 mm f/1.8 STM


  Canon EF 50 mm f/1.8 STM
  Obiektyw stałoogniskowy, najjaśniejszy z posiadanych. Wybrany z myślą artystycznego ujmowania blików, tworzenia pięknych „kółeczek” w tle.