• Ewolucja i jej ciekawe przypadki

  Zainspirowana książką Richarda Dawkinsa „Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobienstwa” (pdf do ściągnięcia) postanowiłam odkopać w mych zwojach mózgowych kilka ciekawych przypadków ewolucyjnych. Umiemy je prawidłowo nazwać dzięki Karolowi Darwinowi – gdyby nie ten przyrodnik, nadal pokutowało by stwierdzenie, że wszystkie gatunki istot zostały stworzone takimi, jakie widzimy je obecnie.

   
  Mimikra – to upodobnienie się bezbronnego gatunku A tak, aby przypominał groźny gatunek B. Nieszkodliwe motyle naśladują wyglądem żądlące szerszenie, chrząszcze upodobnione do mrówek żyją w mrowiskach, pawie oczka na skrzydłach motyli nocnych mają za zadanie zmylić głodnego ptaka, gdyż przypominają oczy dużego zwierzęcia.

  Bezbronny motyl, który odstrasza wyglądem i zachowaniem osy

  Nie posiadająca żądła muchówka: bzyg pospolity, naśladujący ubarwieniem żądłówki

  Pawie oczka na skrzydle motyla

   
  Mimetyzm – sytuacja, gdy gatunek A upodabnia się do otaczającego środowiska, przez co dla drapieżcy staje się mniej widoczny. W toku ewolucji przetrwały te osobniki, które ubarwieniem i fakturą precyzyjniej zlewały się z otoczeniem, co powodowało, że stawały się wręcz niezauważalne.

  Straszyk podobny do zielonej gałązki z kolcami

  Ośmiornica – mimetyzm w zakresie barwy i tekstury powierzchni:

   
  Obecnie wiemy jak działa ewolucja i jakimi rządzi się prawami, zatem nie mogło być inaczej: pojawiło się sporo programów komputerowych, które wykorzystują dobór naturalny i przekazywanie cech potomstwu, w nie do końca identycznych kopiach (replikacja DNA dopuszcza pewne błędy, aby mogły wystąpić mutacje; to prowadzi w konsekwencji do ewolucji gatunku):
  Projekt Framsticks – prezentacja opisująca program

  biomorfy Dawkinsa z programu Ślepy zegarmistrz – prosty programik z kilkunastoma zmiennymi. Decyduj, czy z pierwotnego drzewa wyewoluuje bonsai czy nietoperz

  gra Spore – Fabryka stworów – może mniej realistyczna, ale równie ciekawa (do ściągnięcia wersja trialowa).


   Leave a reply

  Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.