• Strojenie pianina, część 1 – początki

  Dzięki hojności i dobremu sercu Zacnego Znajomego z uczelni, mogę cieszyć się pianinem Sommerfeld. Zacny Znajomy poza geniuszem matematyczno-statystycznym, ukochał grę na pianinie do tego stopnia, że studentom w czasie egzaminu wygrywa melodie, dobrane dramaturgią w zależności od trudności pytania aktualnie wyświetlanego przez rzutnik. Ku mej bezgranicznej radości, pianino zostało sprzedane za srebrną złotówkę.

  Poprzednie pianino Belarus

  Na pianinie gram od dziecka, z małymi przerwami, przede wszystkim klasyczne utwory (Chopin the King!). Poprzednie pianino Belarus pozostało w poprzednim lokum – ze względu na usytuowanie pokoju (pierwsze piętro) i trudności architektoniczne (wąska klatka schodowa), instrument został umieszczony w pokoju za pomocą dźwigu samochodowego. Na pochylni, spięty pasami, ostrożnie wpuszczony do środka przez szerokie okna. Podczas wyprowadzki nie było już szans na bezkolizyjne wyniesienie pianina, dlatego zostało dla następnego właściciela posiadłości.

  Mechanizm pianina Belarus

  Pianino umieszczono w pokoju na pierwszym piętrze

  „Sprzedam dom, 180 m kwadratowych, duża działka. Pianino gratis :) „.

  Obecne pianino, Sommerfeld, wymaga bujnej wyobraźni. Należy wyobrazić sobie dźwięk brakujących strun. Jest rozstrojone: fałszują zarówno poszczególne dźwięki, jak i cały strój jest obniżony o 0,68 tonu (dokładność dzięki AP Tuner 3). Wszystko to jest efektem wieloletniego używania instrumentu, jak również ostatniego transportu.

  Obecne pianino Sommerfeld

  Młoteczki przeszły grubą warstwą kurzu, na szczęście mechanizm jest całkowicie sprawny. Jak tylko dostanę odpowiedni, na miarę robiony klucz, to zacznę strojenie.

  C.D.N.

   
   
  Poczytaj także:
  Strojenie pianina, część 2 – spadający strój
  Strojenie pianina, część 3 – renowacja


   Leave a reply

  Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.